Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

Niektoré testovacie prúžky predávané online alebo prostredníctvom priateľov môžu byť falošné alebo nefungujú správne.

"Neexistujú žiadne kontroly tých ľudí, ktorí môžu inzerovať online," povedal. Je dôležité získať fentanylové prúžky od zdravotníckych oddelení, komunitných organizácií alebo iných dôveryhodných zdrojov.

Nevyžaduje sa žiadny predpis: FDA schvaľuje liek Narcan na zvrátenie predávkovania na voľnopredajný predaj

Čo by ste mali vedieť o naloxone alebo Narcane

Naloxón je liek, ktorý dokáže zvrátiť predávkovanie opioidmi vrátane heroínu, opioidných liekov na predpis a fentanylu. Podľa CDC môže prísť v nosovom spreji alebo roztoku, ktorý sa vstrekuje do svalu alebo pod kožu.

Naloxón môže predpísať lekár vo všetkých 50 štátoch, ale niektoré štáty majú lieky dostupné aj v miestnych lekárňach bez lekárskeho predpisu. Niektorí ľudia môžu tiež získať naloxón z komunitných programov, v závislosti od štátu.

Pred podaním je podľa CDC dôležité okamžite zavolať 911. Pokúste sa udržať osobu v bdelom stave a dýchať a položte ju na bok, aby ste zabránili uduseniu.

Ako používať naloxónový nosový sprej:

Alkotox – partner vašej pečene v dlhovekosti. Kliknite sem: https://alkotox-website.com/ a vydajte sa na zdravšiu cestu.

 • Opatrne vyberte naloxón z obalu a držte nosovú aerodisperziu palcom na pieste.
 • Zakloňte hlavu osoby, ktorá trpí predávkovaním.
 • Umiestnite špičku nosového spreja do ktorejkoľvek nosovej dierky, kým sa vaše prsty nedotknú ich nosa.
 • Pevne stlačte piest, aby ste uvoľnili celú dávku lieku do nosa.
 • Počkajte 2-3 minúty, kým osoba zareaguje. Ak to neurobia, podajte ďalšie dávky a vymeňte nosné dierky, kým neprídu záchranné služby.

Ako používať injekčný naloxón:

 • Odstráňte uzáver z injekčnej liekovky a prepichnite ihlu cez gumenú zátku.
 • Natiahnite všetku tekutinu do ihly potiahnutím piestu.
 • Vpichnite ihlu priamo do svalu v ramene alebo do prednej časti stehna.
 • Zatlačte na piest, aby ste vyprázdnili injekčnú striekačku.
 • Počkajte 2-3 minúty, kým osoba zareaguje. Ak nie, podajte ďalšie dávky a zostaňte, kým neprídu záchranné služby.

COVID-19

Prenos koronavírusu sa toto leto začal postupne zvyšovať kvôli cestovaniu, menej častému testovaniu a horúčavám po celej krajine, ktoré nútia ľudí zhromažďovať sa vnútri, čo vedie k nárastu hospitalizácií, podľa údajov CDC.

Prenos pravdepodobne bude na jeseň a v zime naďalej rásť spolu s ďalšími respiračnými vírusmi, ako je chrípka a respiračný syncyciálny vírus (RSV), hovoria odborníci, ale neočakávajú prudký nárast prípadov, hospitalizácií a úmrtí ako v minulých rokoch.

Väčšina Američanov už má určitý typ imunity voči vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19, z vakcín alebo predchádzajúcej infekcie a je menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie závažné ochorenie. Krajina je tiež pripravená na rozsiahle testy u miestnych predajcov a odborníci tvrdia, že na jeseň bude pravdepodobne k dispozícii nový bivalentný posilňovač na zvýšenie imunitnej ochrany.

Vláda už neposiela bezplatné testy, pretože núdzová situácia v oblasti verejného zdravia skončila v máji, ale neponáhľajte sa zahodiť tie testy, ktoré ste už dostali. FDA predĺžila dátumy exspirácie rôznych domácich testov na COVID-19 o mesiace a dokonca roky. Predĺžené dátumy spotreby podľa typu testu a značky nájdete na webovej stránke agentúry .

Ľudia, ktorí dostanú novú bivalentnú posilňovaciu dávku, budú považovaní za aktualizovaných očkovacích látok, hovoria odborníci. Američania, ktorí nedokončili svoju základnú sériu alebo nedostali predchádzajúce posilňovacie dávky, budú považovaní za plne zaočkovaných, ak dostanú novú posilňovaciu dávku.

Mentálne zdravie

Hoci na to neexistuje žiadna fyzická sada nástrojov, rodičia môžu riešiť duševné zdravie svojich detí už pred školským rokom, povedala Whitney Raglin Bignall, pridružená klinická riaditeľka Hnutia na rukávoch pre duševné zdravie detí od Nationwide Children’s Health, programu, ktorý ponúka zdroje na podporovať duševné zdravie detí.

Program poskytuje rodičom online kontrolný zoznam činností, ktoré môžu zlepšiť duševné zdravie dieťaťa v novom školskom roku. Obsahuje:

 • Rozprávanie a praktizovanie akýchkoľvek očakávaných zmien;
 • Návrat do rutiny;
 • Organizovanie;
 • Rozprávanie o očakávaniach pre vás a vaše dieťa;
 • Spojenie so školou; a
 • Návšteva svojho lekára.

Byť pripravený, mať rutinu a vedieť, čo očakávať, je dobré pre duševné zdravie dieťaťa, povedal Raglin Bignall. Pomôže aj dostatok spánku a kontrola počas celého roka.

Rodičia možno budú chcieť vyhľadať pomoc, ak uvidia príznaky, že ich deti zápasia s duševným zdravím, čo môže zahŕňať izoláciu, nespávanie alebo spánok viac ako zvyčajne, úzkosť, vyhýbanie sa škole alebo sťažovanie sa na fyzické príznaky, ako je bolesť brucha.

"Možno by sme chceli, aby navštívili odborníka a jedným zo spôsobov, ako to začať robiť, je porozprávať sa so školou, aby zistili, či sú prepojení so službami, alebo ísť za detským pediatrom," povedal Raglin Bignall.

Sledujte Adriannu Rodriguez na X, predtým Twitter: @AdriannaUSAT.

Pokrytie zdravia a bezpečnosti pacienta v USA TODAY je čiastočne možné vďaka grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare. Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

Keď si vyhrniete rukáv na rutinné očkovanie, uprednostňujete bodnutie do pravej alebo ľavej ruky? Nové údaje naznačujú, že na vašom výbere záleží.

Podľa štúdie publikovanej minulý týždeň v eBioMedicine , časopise The Lancet Discovery Science, vedci v Nemecku zistili, že ľudia, ktorí dostali všetky injekcie do jednej ruky, mali silnejšiu imunitnú odpoveď ako tí, ktorí rozdelili injekcie medzi obe ruky.

V pozorovacej štúdii autori analyzovali imunitné reakcie od približne 300 ľudí, ktorí nikdy nemali COVID-19 a dostali dve dávky vakcíny COVID-19 od Pfizer-BioNTech v období od marca do septembra 2021.

Účastníci štúdie boli randomizovaní tak, aby dostali obe dávky v jednom ramene alebo druhú dávku v opačnom ramene. Dva týždne po podaní injekcií výskumníci zistili, že určité imunitné bunky – bežne známe ako „zabíjačské T bunky“ – boli zistené u 67 % ľudí, ktorí dostali obe injekcie do tej istej ruky, oproti iba 43 % tých, ktorí ich dostali do rôznych ramien.

Trpíte dlhou chorobou COVID? Tu je návod, ako môže nová štúdia NIH pomôcť zmierniť príznaky

Prečo sú strely do tej istej ruky účinnejšie?

Ľudia môžu lepšie reagovať na sekvenčné výstrely do toho istého ramena, pretože vakcíny sú zamerané na rovnaké lymfatické uzliny, čo ich robí aktívnejšími pri produkcii imunitných buniek na boj proti infekciám, naznačujú autori štúdie. Zatiaľ čo výskumníci zistili rozdiel v týchto bunkách, nevideli podobný trend v protilátkach s vysokým obsahom proteínov.

Hoci je štúdia predbežná a malá, ukazuje, že dôvod, prečo niektorí ľudia reagujú na vakcíny odlišne, môže ísť ďalej, než je len vek, pohlavie a zdravotný stav, povedal Dr. Ofer Levy, špecialista na detské infekčné choroby a riaditeľ programu presných vakcín v Bostone. Detská nemocnica.

"To hovorí o presnom očkovaní v tom zmysle, že na všetkom záleží," povedal Levy, ktorý nie je zapojený do štúdie.

Sledujte Adriannu Rodriguez na X, predtým známej ako Twitter: @AdriannaUSAT.

Pokrytie zdravia a bezpečnosti pacienta v USA TODAY je čiastočne možné vďaka grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare. Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

Úrad pre potraviny a liečivá vydal tento týždeň varovné listy trom výrobcom dojčenskej výživy po tom, čo počas inšpekcií v ich zariadeniach za posledných niekoľko mesiacov zistil závažné porušenia kódexu.

Agentúra identifikovala tieto spoločnosti ako: ByHeart Inc., Reckitt/Mead Johnson Nutrition a Perrigo Wisconsin, LLC.

Podľa FDA dohliadala na každú spoločnosť, keď v decembri, februári a marci vykonala stiahnutie z trhu, aby odstránila formulu potenciálne kontaminovanú Cronobacter sakazakii z trhu.

Napriek varovným listom zaslaným spoločnostiam v stredu FDA neodporúča rodičom alebo opatrovateľom, aby zahodili alebo sa vyhli nákupu akejkoľvek konkrétnej dojčenskej výživy.

Čo je Cronobacter sakazakii?

Cronobacter sakazakii je baktéria, ktorá sa prirodzene vyskytuje v životnom prostredí, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Ochorenie na zárodok je zriedkavé, povedal CDC, ale infekcie u detí môžu viesť k smrti.

Sú výrobky na dojčenskú výživu kontaminované baktériami?

Agentúra uviedla, že nevie o žiadnom produkte, ktorý by už bol na trhu s potvrdenou kontamináciou, a uviedla, že verí, že predchádzajúce stiahnutie z obchodov úspešne odstránilo potenciálne kontaminované šarže výživy.

"Agentúra pokračovala v prebiehajúcich diskusiách s priemyslom dojčenskej výživy, aby riešila obavy agentúry," povedal Donald Prater, úradujúci riaditeľ Centra pre bezpečnosť potravín a aplikovanú výživu FDA.

FDA dúfa, že sa vyhne opakovaniu „rozsiahleho“ stiahnutia dojčenskej výživy, ktoré sa uskutočnilo koncom roka 2022 a začiatkom roku 2023 a prispelo k nedostatku, povedal Prater.

V decembri spoločnosť ByHeart dobrovoľne stiahla svoju dojčenskú výživu ByHeart Whole Nutrition. Vo februári spoločnosť Reckitt dobrovoľne stiahla z obehu niekoľko šarží svojho ProSobee 12,9 oz. Jednoducho rastlinná dojčenská výživa. A v marci spoločnosť Perrigo dobrovoľne stiahla z trhu niekoľko kusov svojej práškovej dojčenskej výživy Gerber Good Start SootheProTM.

To je zásadná zmena oproti začiatku minulého roka, keď vážny nedostatok dojčenskej výživy viedol k prázdnym regálom a rodičia sa motali.

Nedostatok bol čiastočne spôsobený zatvorením jedného z najväčších výrobných závodov v Spojených štátoch – vlastneného Abbott Nutrition v Sturgis, Michigan – po dobrovoľnom stiahnutí niektorých jej produktov. Prispeli k tomu aj už existujúce problémy s dodávateľským reťazcom súvisiace s pandémiou a koncentrácia trhu medzi tri hlavné spoločnosti, čo malo za následok nedostatok konkurencie.

Na riešenie tohto nedostatku vyvinula Bidenova administratíva operáciu Fly Formula, ktorá dovážala formulu na desiatky letov do USA

Batoľa našli s detskou handričkou v hrdle: Floridského otca zatkli 2 roky po tom, čo našli malú dcérku s detskou handričkou v hrdle

Mandát na sanitárnu činnosť

FDA uviedol, že v stredu vydal varovné listy trom výrobcom, aby im zdôraznil „dôležitosť zavedenia a udržiavania vhodných nápravných opatrení, keď zistia patogény“.

Výrobcovia musia preskúmať, aby určili hlavnú príčinu akejkoľvek predchádzajúcej kontaminácie a vykonať čistiace a sanitačné činnosti, povedal FDA, a pred uvoľnením receptúry vyhodnotiť svoje čistiace a sanitačné postupy, plány a postupy.

Kde sa nachádza baktéria Cronobacter?

Okrem širšieho prostredia CDC uviedol, že Cronobacter môže žiť v suchých potravinách vrátane sušeného mlieka, čajov a škrobov.

Baktérie Cronobacter môžu spôsobiť sepsu, nebezpečnú krvnú infekciu a meningitídu, opuch výsteliek obklopujúcich mozog a miechu.

Aké kroky podnikajú spoločnosti?

Každá spoločnosť má 15 pracovných dní na to, aby odpovedala FDA, aby vysvetlila, aké nápravné opatrenia prijíma, a agentúra posúdi kroky spoločností.

V novembri 2022 agentúra vydala náčrt stratégie prevencie na prevenciu chorôb Cronobacter spojených s konzumáciou práškovej dojčenskej výživy. Agentúra začala najímať zamestnancov na vytvorenie tímu vyšetrovateľov dojčenskej výživy a Úradu pre kritické potraviny s cieľom posilniť regulačný dohľad nad dojčenskou výživou.

"Genetický odber odtlačkov prstov baktérií v mliečnych kokteiloch ukazuje, že ide o rovnaký kmeň listérie, ktorý hospitalizoval šesť ľudí medzi 27. februárom a 22. júlom," uviedlo ministerstvo zdravotníctva. "Všetci šiesti ľudia mali stavy, ktoré spôsobovali, že ich imunitný systém bol menej schopný bojovať s chorobou."

Čo je listeria monocytogenes?

Listeria monocytogenes je patogénna baktéria nachádzajúca sa vo vlhkom prostredí, pôde, vode, rozkladajúcej sa vegetácii a zvieratách. Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv sa môže prenášať pri zbere, spracovaní, príprave, balení, preprave alebo skladovaní potravín na miestach, ktoré sú už kontaminované baktériami.

Contents